Україна, Севастополь Червень 27 – Липень 1 2012

Україна, Севастополь Червень 27 – Липень 1 2012

Прем’єр-міністру України
М.Я.Азарову
Міністру економічного розвитку і торгівлі України П.О. Порошенку
Міністру регіонального розвитку, будівництва та регіонального розвитку України
А.М. Близнюку
Голові Київської міської державної адміністрації
О.П. Попову
Голові Севастопольської міської державної адміністрації
В.Г. Яцубі
Голові Донецької обласної державної адміністрації А.В. Шишацькому
Голові Харківської обласної державної адміністрації
М.М. Добкіну
Голові Житомирської обласної державної адміністрації
С.М. Рижуку

 

Вих.№ 47
від 13.07.2012р.

Інформація про підсумки Міжнародного форуму
Асоціації виробників керамічної плитки

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 462 від 25.05.2011 р. „Про забезпечення підготовки та проведення в Україні у 2012 році Міжнародного форуму Асоціацій виробників керамічної плитки”, з 27 до 30 червня 2012 року в містах Севастополі та Києві відбувся щорічний впливовий в Європі та світі Форум Асоціацій виробників керамічної плитки, головним організатором якого виступила Українська Асоціація кераміки, м. Київ, Президент Володимир Рева, та Європейська Асоціація, м.Брюсель, Генеральний Секретар Рено Батьєр, яка діє уже 50 років.

Зазначений захід було проведено за підтримки Прем’єр-міністра України М.Я. Азарова, Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України А.М.Близнюка, Голови Житомирської обласної державної адміністрації С.М.Рижука, Голови Севастопольської міської державної адміністрації В.Г.Яцуби, Голови Київської міської адміністрації О.П.Попова, Голови Наглядової ради Асоціації „Всеукраїнський союз виробників будівельних матеріалів та виробів” І.М.Салія, а також за підтримки спонсорами приватного акціонерного товариства „Глини Донбасу” та промислово-технічної компанії „АГРОМАТ”.

Українська Асоціація кераміки висловлює подяку зазначеним особам за підтримку та допомогу в організації та проведенні Міжнародного Форуму керамістів в Україні.

Форум – це в певній мірі закритий клуб країн-лідерів будівельної кераміки, в який із країн СНД входить лише Україна. Вперше він був проведений у 1994 році. На сьогоднішній день це щорічні міжнародні збори провідних виробників керамічної плитки. У Форумі приймають участь представники таких країн, як Аргентина, Бразилія, КНР, Німеччина, Індонезія, Італія, Японія, Малайзія, Мексика, Іспанія, Тайвань, Туреччина, Україна, ОАЕ, США. За останні роки кількість учасників значно зросла.

 

Форум обговорив наступні питання:

 1. Макроекономічні показники кожної країни в економіці, будівництві та інвестиційний клімат.
 2. Основні тенденції світового значення по споживанню та виробництву.
 3. Новини по стандартизації на національному та міжнародному рівнях.
 4. „Узгоджена система” кодів для митниці і торгівельної статистики по керамічній плитці. Було затверджено перегляд старих кодів (HS 6907/6908), які вважаються невідповідними, ненадійними та невідповідаючими реальному виробництву та ринку. Резолюція буде передана у Всесвітню митну організацію.
 5. Розвиток та експорт-імпорт керамічної плитки, пропозиції національних асоціацій щодо поліпшення міжнародних стандартів та регулювання.
 6. Звіт про роботу Технічного комітету та 8-ми робочих груп.
 7. Презентація «Українські глини».

Виробництво керамічної плитки постійно зростає. Збільшення споживання керамічної плитки та суттєве зростання в після кризові роки 2010 та 2011 відображають великий попит на плитку серед споживачів, що безперечно позитивно відображається на всій галузі.

Вражає, що в умовах світової фінансової кризи та обвалу житлового будівництва в більшості країнах спад здолали. В Туреччині, наприклад, будівельна галузь усі роки зростала: у 2010 році зростання в будівництві склало 17,0%, у 2011 році – 11,2%.

Доповідачі з Туреччини з ентузіазмом інформували, що державне фінансування зростає на будівництво трубопроводів, швидкісної залізниці, крупних логістичних центрів, морських портів та інфраструктури. Особливо підкреслені зусилля Уряду по регенерації житла старої забудови, в першу чергу в районах сейсмонебезпеки. Нові закони дозволяють зносити багатоквартирний будинок, якщо 2/3 мешканців підтримують ідею знесення (у нас – 100%), тобто змушують переїжджати в нові будинки. Експорт зростає у всі кризові роки. Турецькі будівельники будують в інших державах об’єкти на 6,0 млрд. доларів США в рік.

На цьому фоні доповідь від Іспанії сприймалась як катастрофа іпотечного кредитування, спад в 2007-2010 році досяг 39%, продовжується і в І кварталі 2012 року – спад – 12,0%. Вже 35 фабрик по виробництву керамічної плитки (20% від загальної кількості) збанкрутували.

 

Особливий інтерес виявили учасники до глобальних тенденцій:

 • світове виробництво керамічної плитки в 2010 році склало 5,0 млрд. кв. м, а в 2011 – 9,7 млрд.кв.м, тобто зросло на 77,1%, а в країнах БРІКС – на 140% і сягає в 2011 році 6,0 млрд.кв.м;
 • зросло і світове споживання на 79,1% за середньою ціною по 6,0 євро за кв.м.
 • Бразилія – будівництво, це 12,2% ВВП і зростає усі роки кризи на +6,0-10,0%.
 • Китай – в кризу різко збільшив на 30,2% інвестиції в житлове будівництво, побудував 1,9 млрд.кв.м житла в 2011 році, тобто більше 1,3 кв.м на одного мешканця, Україна будує в 5-6 разів менше на одного громадянина України.
 • Доповідачі США, Японії, Італії, Німеччини, Мексики та інших країн інформували про стан галузі будівництва та заходи Урядів. Падіння якщо і було, то 1-2%, а у нас, в Україні, спад будівництва досяг катастрофічних 70% і зростання в 2012 році всього 0,3%.
 • Вражають обсяги виробництва керамічної плитки – 5,3 кв.м на одного китайського мешканця, в Україні лише 1,2 кв.м на одного українця. Обсяги експорту досягли 80 % із-за звуженого внутрішнього споживання.

Доповідь від ОАЕ – Каїр, Кувейт, і Саудівська Аравія переживають будівельний бум. Корупція мінімальна, злочинність мінімальна, полегшений доступ до фінансів. Експорт керамічної плитки в 160 країн світу.

В Іспанії в 2011 році виготовлено керамічної плитки 392 млн.кв.м, то в Україні лише 60,0 млн.кв.м, при цьому експорт по країнам має наступний вигляд: в Росію – 69%, Молдову – 10%, Казахстан – 8%. І це тоді, коли в Україні 30-40% світових запасів глини, яка за доповіддю приватної компанії «Глини Донбасу» є найкращою в світі.

Нічого і ніде схожого на українські глини у світі немає, це найкраща в світі глина. Україну представила компанія «Глини Донбасу», які освоїли експорт не лише глини, а й «керамічних продуктів» в складі до 10-ти компонентів, а також завод «Керамічні маси Донбасу» та Новоселівський гірничо-збагачувальний комбінат в Харківській обл. по виробництву кварцової муки із сухого збагаченого піску для виробництва скловолокна та сухих будівельних сумішей, лаків та барвників.

Якщо в Іспанії чи Італії по 170 – 200 підприємств керамічної плитки, то в Україні лише 8 основних, з них три: «АТЕМ», Харківський плитковий завод та «Церсаніт-Інвест», виготовляють 70% всього обсягу в Україні. Тобто, маючи унікальну сировину в Україні, вкрай обмежені потужності по її переробці.
США доповідали про розробку нового будівельного кодексу з наголосом на зелене будівництво та зелену сертифікацію будівель за принципом: «від колиски до могили». Зелене будівництво – то відповідальне будівництво.

Всього 50 показників, з них екологічні – 78%, економічні – лише 6%, соціальні – 14%, інше – 2%.

 

Висновки:

 1. Україна має унікальні природні ресурси і повинна запропонувати інвестиційні проекти на основі державно-приватного партнерства і державних гарантій, раз до сьогодні інвестиційний клімат в країні залишається не привабливим:
  • по освоєнню кар’єрів корисних копалин;
  • по виробництву керамічної плитки та сантехнічних виробі;
  • по виробництву листового скла;
  • по виробництву скловати;
  • по розвитку фарфорової промисловості.
 2. Дійсно, в Європі і світі потужно працюють галузеві громадські об’єднання. Україна не має таких солідних асоціацій будівельного профілю, які б входили в міжнародні структури, та і закону про саморегульовані організації влада не приймає.
 3. Поглибити розробку нормативних та суспільних вимог до зеленого будівництва.
 4. Вивчити досвід держав по «перезапуску» будівельного комплексу, перш за все.

20-а сесія Міжнародного Форуму запланована на 6-9 листопада 2013 року в Бразилії.